Tagra 1 Metre 4.2W 24V Top View LED Neon Flex with Horizontal Bend 15x26mm Orange
Quick Find: 58555
Product Discontinued
This item was discontinued on 18th February, 2022
Alternatively check out our parent collection of products:
Brands
Beam Angle
160 Degrees
Depth
15 mm
Dimming?
Dimmable
Finish
White
LED's Per Metre
72
Length
1000 mm
Light Bulb Type
LED Strip
Light Colour
Orange
Lumens Per Metre
16.51 lm/m
Manufacturer
Tagra
Max Run Length
11 Metres
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
24 Volt
Wattage Per Metre
4.2 W/m
Width
26 mm
Product Overview
Tagra 1 Metre 4.2W 24V Top View LED Neon Flex with Horizontal Bend 15x26mm Orange from Tagra
Model: TL-NEON-ORA/1M
This Orange neon flex has been manufactured by the prestigious Tagra company. It offers excellent flexibility horizontally allowing for the creation of bespoke lighting set ups. The estimated average life span for this product is 50,000 hours and with its IP65 rating it can be installed in most areas including areas prone to splashes of water. Indoor Use Guarantee: 3 Years. Outdoor Use Guarantee: 1 Year. Product Dimensions: Depth: 15mm x Width: 26mm. Supplied as 1 metre in length with a maximum running length of 11 metres.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | LED Strip |
|---|---|
| Technology | LED |
| Manufacturer | Tagra |
| Light Colour | Orange |
| Dimming? | Dimmable |
| Beam Angle | 160 Degrees |
| Depth | 15 mm |
| Length | 1000 mm |
| Type | Light Bulb |
| Finish | White |
| Manufacturers Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Voltage | 24 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Lumens Per Metre | 16.51 lm/m |
| Wattage Per Metre | 4.2 W/m |
| LED's Per Metre | 72 |
| Width | 26 mm |
| Cutting Points | Every 8.33cm |
| Max Run Length | 11 Metres |