Loading basket...
Tagra Orion Series 150 Watt 24V Dimmable LED Driver
Quick Find: 58687
Product Discontinued
This item was discontinued on 22nd July, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Tagra Lighting
Control Gear Technology
LED
Control Gear Type
LED Driver
Dimming?
Dimmable
Height
45 mm
Input Voltage
220-240 V
Length
310 mm
Manufacturer
Tagra
Output Voltage (LED Driver)
24 V
Type
Control Gear
Wattage
150 W
Width
60 mm
Product Overview
Tagra Orion Series 150 Watt 24V Dimmable LED Driver from Tagra
Model: ORION-D-150/24V
A dimmable 150W Tagra branded LED driver manufactured to operate their large range of LED neon flex lighting. This white finish driver is a premium quality piece that has a 5 year warranty period and has been used in various well known high street brands.
Technical Specifications
| Control Gear Type | LED Driver |
|---|---|
| Wattage | 150 W |
| Manufacturer | Tagra |
| Dimming? | Dimmable |
| Height | 45 mm |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Length | 310 mm |
| Type | Control Gear |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Width | 60 mm |
| Output Voltage (LED Driver) | 24 V |
| Control Gear Technology | LED |
Associated Product Barcodes
| 8438608184211 |