Tridonic Digital Electronic Ballast 20w CDMT 86458600
Quick Find: 6382
Product Discontinued
This item was discontinued on 15th July, 2021
Alternatively check out our full range of similar products below:
Philips Ballasts
Compatible Lamp Type
CDM-T
Control Gear Technology
Discharge
Control Gear Type
Digital
Depth
39 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Length
130 mm
Manufacturer
Tridonic
No. Of Lamps
Single (1x)
Type
Control Gear
Wattage
20 W
Width
87 mm
Product Overview
Tridonic Digital Electronic Ballast 20w CDMT 86458600 from Tridonic
Model: 86458600
A Non-Dimmable 20W Digital Electronic Ballast from Tridonic Lighting that ensures flicker free illumination, constant colour stability and automatic shutdown on overheating for Metal Halide Lamps. In addition this gear offers multi-lamp management, excellent thermal behaviour and pulseCONTROL for increased ignition energy.
Technical Specifications
| Control Gear Type | Digital |
|---|---|
| Wattage | 20 W |
| Manufacturer | Tridonic |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| No. Of Lamps | Single (1x) |
| Depth | 39 mm |
| Lamp | 20w CDMT |
| Length | 130 mm |
| Type | Control Gear |
| Width | 87 mm |
| Compatible Lamp Type | CDM-T |
| Control Gear Technology | Discharge |
| Manufacturers Part Number | 86458600 |
Associated Product Barcodes
| 7612696133936 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
Downloads 1
| | Product Data Sheet Tridonic Digital Electronic Ballast 20w CDMT |