Tridonic Digital Electronic Ballast 35w CDMT
Quick Find: 6383
Product Discontinued
This item was discontinued on 1st December, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Control Gear
Control Gear Type
Digital
Dimming?
Non-Dimmable
Height
39 mm
Length
130 mm
Manufacturer
Tridonic
No. Of Lamps
Single (1x)
Type
Control Gear
Wattage
35 W
Width
87 mm
Product Overview
Tridonic Digital Electronic Ballast 35w CDMT from Tridonic
Model: 86459307
A robust and very effective Tridonic Digital Electronic Ballast for use with 35W CDMT Metal Halide Lamps that offers excellent thermal behaviour and pulseCONTROL technology. Thus compact and lightweight gear features an impressive 50,000 hour life and automatic shutdown in the event of overheating, lamp failure and missing lamp.
Technical Specifications
| Control Gear Type | Digital |
|---|---|
| Wattage | 35 W |
| Manufacturer | Tridonic |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| No. Of Lamps | Single (1x) |
| Height | 39 mm |
| Lamp | 35w CDMT |
| Length | 130 mm |
| Type | Control Gear |
| Width | 87 mm |
| Manufacturers Part Number | 86459307 |
Associated Product Barcodes
| 7612696112191 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| HIDPVC35S |
| Osram - PTN35/S |
| PCI 0035 B011 |
| PCI0035A001 |
Downloads 2
| | Product Data Sheet Tridonic Digital Electronic Ballast 35w CDMT |
| | Product Family Data Sheet Tridonic Digital Electronic Ballast 35w CDMT |