Tridonic OMB 400W A504K Mercury & Metal Halide Ballast
Quick Find: 28583
Product Discontinued
This item was discontinued on 1st September, 2014
Alternatively check out our full range of similar products below:
Venture Ballasts, Ignitors & Capacitors
Control Gear Type
Switch Start/Magnetic
Dimming?
Non-Dimmable
Height
47 mm
Length
188 mm
Manufacturer
Tridonic
No. Of Lamps
Single (1x)
Type
Control Gear
Voltage
220-240 Volt
Wattage
400 W
Width
65 mm
Product Overview
Tridonic OMB 400W A504K Mercury & Metal Halide Ballast from Tridonic
Model: 22148860
- Magnetic chokes
- For mercury vapour lamps and metal halide lamps
- Chokes with reversible thermal cutout: trigger temperature 155 °C
- Additional types on request
Technical Specifications
| Control Gear Type | Switch Start/Magnetic |
|---|---|
| Technology | Mercury |
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 400 W |
| Manufacturer | Tridonic |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| No. Of Lamps | Single (1x) |
| Height | 47 mm |
| Length | 188 mm |
| Type | Control Gear |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Width | 65 mm |
| Manufacturers Part Number | 22148860 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| BHL400K307 |
| HMP40223221 |
| OMB 400 A604K |