Tridonic OMB 80/50W A603K Mercury Ballast
Quick Find: 28574
Product Discontinued
This item was discontinued on 30th October, 2019
Alternatively check out our parent collection of products:
Tridonic Wire Wound Transformers (High Pressure Sodium, Metal Halide, HPMV)
Control Gear Type
Switch Start/Magnetic
Depth
47 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Length
103 mm
Manufacturer
Tridonic
No. Of Lamps
Single (1x)
Technology
Mercury
Type
Control Gear
Wattage
80 W
Width
65 mm
Product Overview
Tridonic OMB 80/50W A603K Mercury Ballast from Tridonic
Model: 22148595
A Mercury Ballast from Tridonic featuring reversible thermal cut-out that offers an energy-efficient solution for operating mercury lamps rated at 50W to 80 Watts. Featuring low power consumption and compact windings this robust gear requires a capacitor to work and lasts up to 100,000 hours.
Technical Specifications
| Control Gear Type | Switch Start/Magnetic |
|---|---|
| Technology | Mercury |
| Wattage | 80 W |
| Manufacturer | Tridonic |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| No. Of Lamps | Single (1x) |
| Depth | 47 mm |
| Length | 103 mm |
| Type | Control Gear |
| Width | 65 mm |
| Manufacturers Part Number | 22148595 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| OBSOLETE |