Tridonic T8 Dimmable High Frequency Ballast 2 x 18w ECO
Quick Find: 6242
Product Discontinued
This item was discontinued on 24th November, 2025
Alternatively check out our parent collection of products:
Tridonic Atco Control Gear
Control Gear Type
High Frequency
Depth
28 mm
Dimming?
Dimmable
Length
360 mm
Manufacturer
Tridonic
No. Of Lamps
Twin (2x)
Type
Control Gear
Wattage
18 W
Width
30 mm
Product Overview
Tridonic T8 Dimmable High Frequency Ballast 2 x 18w ECO from Tridonic
Model: 22185243
An 18 Watt T8 Dimmable High Frequency ECO Ballast from Tridonic Lighting that offers 10-100% dimming capability alongside a 100,000 hour life. This efficient ballast offers disturbance free precise control with a digital signal (DSI) or switchDIM, integrated SMART interface and fully electronic lamp management.
Technical Specifications
| Control Gear Type | High Frequency |
|---|---|
| Wattage | 18 W |
| Manufacturer | Tridonic |
| Dimming? | Dimmable |
| No. Of Lamps | Twin (2x) |
| Depth | 28 mm |
| Fixing Centers | 350mm |
| Lamp | 2 x 18w |
| Length | 360 mm |
| Type | Control Gear |
| Terminals | 8 |
| Width | 30 mm |
Associated Product Barcodes
| 9006210401959 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 22185243 |
| HFRITD21439 |
| PCA2X18ECO |
| PCA2X18T8ECOLP |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Tridonic ECO Dimming Family Data Sheet |