Tridonic TC Combo High Frequency Ballast 1 x 26w-3
Quick Find: 28250
Product Discontinued
This item was discontinued on 14th February, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Control Gear
Accessory Type
Ballast
Control Gear Technology
Fluorescent
Control Gear Type
Emergency
Depth
30 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Length
120 mm
Manufacturer
Tridonic
No. Of Lamps
Single (1x)
Type
Control Gear
Wattage
26 W
Width
79 mm
Product Overview
Tridonic TC Combo High Frequency Ballast 1 x 26w-3 from Tridonic
Model: 89899983
A Non-Dimmable Tridonic Combo HF Ballast for use with a Single 26 Watt T8 Fluorescent Lamps. This high output gear ensures continuous light output in the event of mains failure for 3 hour duration. A combination of electronic ballast and emergency lighting unit this unit features deep discharge protection, hot lamp restart and manual testing.
Technical Specifications
| Control Gear Type | Emergency |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 26 W |
| Manufacturer | Tridonic |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| No. Of Lamps | Single (1x) |
| Cells | 3 (3.6v) |
| Depth | 30 mm |
| Lamp | 1 x 26w |
| Length | 120 mm |
| Type | Control Gear |
| Width | 79 mm |
| Compatible Lamp Type | 2D (4 Pin) |
| Compatible Lamp Type | TC-DEL |
| Compatible Lamp Type | PLT (4 Pin) |
| Control Gear Technology | Fluorescent |
| Manufacturers Part Number | 89899983 |
Associated Product Barcodes
| 9006210278216 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| DT26 (4 CELL) |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Tridonic TC Combo High Frequency Ballast Data Sheet |