Tridonic TC Combo High Frequency Ballast 2 x 18w-3
Quick Find: 28247
Product Discontinued
This item was discontinued on 21st April, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Control Gear
Accessory Type
Ballast
Control Gear Technology
Fluorescent
Control Gear Type
Emergency
Depth
30 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Length
123 mm
Manufacturer
Tridonic
No. Of Lamps
Twin (2x)
Type
Control Gear
Wattage
18 W
Width
102 mm
Product Overview
Tridonic TC Combo High Frequency Ballast 2 x 18w-3 from Tridonic
Model: 89899982
Designed for use wiwith T8 Single Fluorescent Lamps rated at 18 watts this Tridonic Combo HF Ballast features a 3 hour emergency duration, a lightweight slim and compact housing and hot lamp restart in normal operation. A combination of electronic ballast and emergency lighting unit this gear manually tests emergency lighting functions and guarantees light output in the event of mains failure.
Technical Specifications
| Control Gear Type | Emergency |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 18 W |
| Manufacturer | Tridonic |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| No. Of Lamps | Twin (2x) |
| Cells | 3 (3.6v) |
| Depth | 30 mm |
| Lamp | 2 x 18w |
| Length | 123 mm |
| Type | Control Gear |
| Width | 102 mm |
| Compatible Lamp Type | PLT (4 Pin) |
| Compatible Lamp Type | TC-DEL |
| Control Gear Technology | Fluorescent |
| Manufacturers Part Number | 89899982 |
Associated Product Barcodes
| 9006210278278 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
Downloads 1
| | Product Data Sheet Tridonic TC Combo High Frequency Ballast Data Sheet |