V-Tac 50W Floodlight Samsung Chip 1M Wire 3000K Black Body Grey Glass 135LM/W 115'D Warm White
Quick Find: 74726
Part No: 23199
In Stock 1
Available for delivery
Additional Stock Available
Usually delivers in 1-6 days
Available for delivery
Additional Stock Available
Usually delivers in 1-6 days
Price
£21.68
Inc. VAT
£26.02
£77.63 RRP Inc. VAT
66% off saving (£51.61) on RRP Price
£21.68
Inc. VAT £26.02
Inc. VAT £26.02
£77.63 RRP Inc. VAT
66% off saving (£51.61) on RRP Price
Quick Find: 74726
Part No: 23199
Beam Angle
115 Degrees
Colour Temp
3000 K
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
570 W
Finish
Black/Grey
Light Colour
Warm White (830)
Light Fitting Type
Floodlight
Lumens
5740 lm
Manufacturer
V-Tac
Technology
LED
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Wattage
50 W
Width
50 mm
Product Overview
V-Tac 50W Floodlight Samsung Chip 1M Wire 3000K Black Body Grey Glass 135LM/W 115'D Warm White from V-Tac
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at Your saving would be approximately £3,640.00
Technical Specifications
Light Fitting Type Floodlight Technology LED Wattage 50 W Manufacturer V-Tac Light Colour Warm White (830) Dimming? Non-Dimmable Equivalent Wattage 570 W Beam Angle 115 Degrees Lumens 5740 lm Colour Temp 3000 K Type Light Fitting Finish Black/Grey Manufacturers Average Lamp Life 25000 hrs Voltage 220-240 Volt IP Rating IP65 Warranty 5 Years Width 50 mm
Associated Product Barcodes
3800170215849
Alternative Stock Identifier Part Codes
23199
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £3,640.00
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Floodlight |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 50 W |
| Manufacturer | V-Tac |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 570 W |
| Beam Angle | 115 Degrees |
| Lumens | 5740 lm |
| Colour Temp | 3000 K |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Black/Grey |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 5 Years |
| Width | 50 mm |
Associated Product Barcodes
| 3800170215849 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 23199 |