Venture 2000W Metal Halide & Sodium Ballast 440V HMV943383
Quick Find: 5767
Product Discontinued
This item was discontinued on 27th January, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Control Gear
Accessory Type
Ballast
Control Gear Technology
Discharge
Control Gear Type
Switch Start/Magnetic
Dimming?
Non-Dimmable
Height
125 mm
Length
215 mm
Manufacturer
Venture
Type
Control Gear
Wattage
2000 W
Width
150 mm
Product Overview
Venture 2000W Metal Halide & Sodium Ballast 440V HMV943383 from Venture
Model: HMV943383
A Venture 2000 Watt Metal Halide & Sodium Ballast 440v
Technical Specifications
| Control Gear Type | Switch Start/Magnetic |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 2000 W |
| Manufacturer | Venture |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Capacitor Required | 100mf |
| Height | 125 mm |
| Ignitor | PB900 PBE000 |
| Lamp | 2000 watt |
| Length | 215 mm |
| Type | Control Gear |
| Width | 150 mm |
| Control Gear Technology | Discharge |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| HMV 943 383 |
| HMV943 |
| HMV943383 |
Downloads 1
| | Venture HMV943383 Ballast Datasheet Venture HMV943383 Ballast Datasheet |