Venture 250W Metal Halide & Sodium Ballast JDV2632221
Quick Find: 5756
Product Discontinued
This item was discontinued on 7th April, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Control Gear
Accessory Type
Ballast
Control Gear Technology
Discharge
Control Gear Type
Switch Start/Magnetic
Dimming?
Non-Dimmable
Height
80 mm
Length
120 mm
Manufacturer
Venture
Type
Control Gear
Wattage
250 W
Width
104 mm
Product Overview
Venture 250W Metal Halide & Sodium Ballast JDV2632221 from Venture
Model: JDV2632221
A Venture 250 Watt Metal Halide & Sodium Ballast
Technical Specifications
| Control Gear Type | Switch Start/Magnetic |
|---|---|
| Accessory Type | Ballast |
| Wattage | 250 W |
| Manufacturer | Venture |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Capacitor Required | 30mf |
| Height | 80 mm |
| Ignitor | PAE395 |
| Lamp | 250 watt |
| Length | 120 mm |
| Type | Control Gear |
| Width | 104 mm |
| Control Gear Technology | Discharge |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| JDV263 |