Venture 3W IP20 LED Emergency 6 in 1 Exit Sign - KIT Including all Accessories
Quick Find: 54394
Product Discontinued
This item was discontinued on 13th December, 2023
Alternatively check out our full range of similar products below:
Emergency Lighting
Beam Angle
160 Degrees
Colour Temp
6500 K
Depth
50 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Finish
White
Light Colour
Daylight (860/865)
Light Fitting Type
Exit Sign
Lumens
300 lm
Manufacturer
Venture
Technology
LED
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Wattage
3 W
Width
310 mm
Product Overview
Venture 3W IP20 LED Emergency 6 in 1 Exit Sign - KIT Including all Accessories from Venture
Model: EMG028
A 6 in 1 emergency exit sign manufactured by the highly respected Venture lighting. The emergency lighting fixture is designed to be extremely versatile and offer solutions to all emergency lighting requirements. It is an extremely useful addition for those who are unsure on the exact exit sign required! The fixture is rated at 3 watts and is a low energy consuming product that acts as a great alternative to traditional emergency exit sign fittings. The fixture can be suspended, surface mounted, recess mounted or arm/wall mounted resulting in the most versatile exit sign yet! Legends are interchangable so that the exit sign will cater for installation in all environments. This fixture will provide you with a minimum 3 hour functionality within emergency mode. Product dimensions: Width: 310mm x Height: 235mm x Depth: 50mm. Supplied with all emergency exit legends and optional mounting kits.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Exit Sign |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 3 W |
| Manufacturer | Venture |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Beam Angle | 160 Degrees |
| Lumens | 300 lm |
| Colour Temp | 6500 K |
| Depth | 50 mm |
| Type | Light Fitting |
| Finish | White |
| Manufacturers Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| IP Rating | IP20 |
| Width | 310 mm |
Associated Product Barcodes
| 5055788113324 |