Venture Designer Colour Double Ended (RSC-RX7s) MH-DE 150W/UVS/GDX
Quick Find: 30048
Product Discontinued
This item was discontinued on 4th November, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Coloured Metal Halide
Cap/Base
R7s/RX7s
Diameter
23 mm
Finish
Clear
Length
135 mm
Light Bulb Type
Double Ended
Light Colour
Green
Manufacturer
Venture
Technology
Metal Halide
Type
Light Bulb
Wattage
150 W
Product Overview
Venture Designer Colour Double Ended (RSC-RX7s) MH-DE 150W/UVS/GDX from Venture
Model: 33851
A Double Ended Rx7s Green MH Lamp from the Designer Colour range at Venture Lighting. Rated at 150 watts this high intensity light source emits saturated coloured light over a 5000 hour lifespan. Excellent colour uniformity combined with very high lumen output to make this a perfect solution for display, architectural and event lighting applications.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Double Ended |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 150 W |
| Manufacturer | Venture |
| Light Colour | Green |
| Burning Position | Horizontal |
| Diameter | 23 mm |
| Length | 135 mm |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 5000 hrs |
| Compatible Ballast Part Number | HSP15223221-N |
| Cap/Base | R7s/RX7s |
Associated Product Barcodes
| 5055788103554 |