Venture Designer Colour (E40) HIT 250W/U/LU/GDX
Quick Find: 30064
Product Discontinued
This item was discontinued on 29th June, 2021
Alternatively check out our full range of similar products below:
Venture Designer Colour Metal Halide Bulbs
Cap/Base
39-40mm GES/E40
Diameter
46 mm
Finish
Clear
Length
225 mm
Light Bulb Type
Tubular
Light Colour
Green
Manufacturer
Venture
Technology
Metal Halide
Type
Light Bulb
Wattage
250 W
Product Overview
Venture Designer Colour (E40) HIT 250W/U/LU/GDX from Venture
Model: 00164
A Green 250 Watt Metal Halide Lamp from Venture Lighting has been specifically designed to offer the saturated colour. Intense colour emitted from Metal Halide lamps is ideally suited to architectural lighting, event and building illumination. This Tubular lamp features a GES base and Universal burning position making it a functional solution to many lighting applications.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Tubular |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 250 W |
| Manufacturer | Venture |
| Light Colour | Green |
| Burning Position | Universal |
| Diameter | 46 mm |
| Length | 225 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Giant Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 3000 hrs |
| Cap/Base | 39-40mm GES/E40 |
Associated Product Barcodes
| 5055788103639 |