Venture Designer Colour Single Ended (G12/BiPin) HIT 70W/G12/UVS/BDX
Quick Find: 30051
Product Discontinued
This item was discontinued on 4th November, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Coloured Metal Halide
Cap/Base
G12
Cap/Base Type
2 Pin
Diameter
23 mm
Finish
Clear
Length
110 mm
Light Bulb Type
Capsule
Light Colour
Blue
Manufacturer
Venture
Technology
Metal Halide
Type
Light Bulb
Wattage
70 W
Product Overview
Venture Designer Colour Single Ended (G12/BiPin) HIT 70W/G12/UVS/BDX from Venture
Model: 00183
A Single Ended G12 MH Lamp from the Designer Colour range at Venture Lighting. Rated at 70 watts this high intensity light source emits saturated Blue coloured light over a 5000 hour lifespan. Excellent colour uniformity combined with very high lumen output to make this a perfect solution for display, architectural and event lighting applications.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Capsule |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 70 W |
| Manufacturer | Venture |
| Light Colour | Blue |
| Burning Position | Universal |
| Diameter | 23 mm |
| Length | 110 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 3000 hrs |
| Compatible Ballast Part Number | HSP07223221-N |
| Cap/Base | G12 |
Associated Product Barcodes
| 5055788103486 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| HIT70G12B B040 |