Venture Designer Colour Tubular (E40) HIT 400W/U/EURO/BDX
Quick Find: 30067
Product Discontinued
This item was discontinued on 9th May, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Metal Halide Light Bulbs
Cap/Base
39-40mm GES/E40
Diameter
46 mm
Finish
Clear
Length
285 mm
Light Bulb Type
Tubular
Light Colour
Blue
Manufacturer
Venture
Technology
Metal Halide
Type
Light Bulb
Wattage
400 W
Product Overview
Venture Designer Colour Tubular (E40) HIT 400W/U/EURO/BDX from Venture
Model: 88342
A Blue coloured Metal Halide Lamp from the Venture Designer Colour range rated at 400 watts. This Clear finished bulb measures 285mm x 46mm (l x d) and offers intense saturated colour uniformity, perfect for architectural lighting, event and building illumination. This Tubular lamp features a GES base and Universal burning position and lasts an average of 4000 hours.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Tubular |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 400 W |
| Manufacturer | Venture |
| Light Colour | Blue |
| Burning Position | Universal |
| Diameter | 46 mm |
| Length | 285 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Giant Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Compatible Ballast Part Number | HMA40223221 |
| Cap/Base | 39-40mm GES/E40 |
Associated Product Barcodes
| 5055788103585 |