Venture Designer Colour Tubular (E40) HIT 400W/U/EURO/PDX
Quick Find: 30069
Product Discontinued
This item was discontinued on 9th May, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
Metal Halide Light Bulbs
Cap/Base
39-40mm GES/E40
Diameter
46 mm
Finish
Clear
Length
285 mm
Light Bulb Type
Tubular
Light Colour
Pink
Manufacturer
Venture
Technology
Metal Halide
Type
Light Bulb
Wattage
400 W
Product Overview
Venture Designer Colour Tubular (E40) HIT 400W/U/EURO/PDX from Venture
Model: 97354
This 400 Watt High Intensity Metal Halide Lamp from Venture Lighting has been specifically designed to offer the saturated colour often required in architectural lighting, event and building illumination. This Tubular lamp emits an intense Pink coloured light for an average of 4000 hours. A GES base and Universal burning position make this a functional solution to many lighting applications.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Tubular |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 400 W |
| Manufacturer | Venture |
| Light Colour | Pink |
| Burning Position | Universal |
| Diameter | 46 mm |
| Length | 285 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Giant Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 5000 hrs |
| Cap/Base | 39-40mm GES/E40 |
Associated Product Barcodes
| 5055788103592 |