Venture Euro Metal Halide (Enclosed Rated) HIE 250W/C/U/EURO/4K
Quick Find: 29963
Product Discontinued
This item was discontinued on 17th January, 2023
Alternatively check out our full range of similar products below:
Metal Halide Light Bulbs
Cap/Base
39-40mm GES/E40
Colour Temp
3700 K
Diameter
90 mm
Finish
Coated
Length
215 mm
Light Bulb Type
Elliptical
Light Colour
White (835)
Lumens
20000 lm
Manufacturer
Venture
Technology
Metal Halide
Type
Light Bulb
Wattage
250 W
Product Overview
Venture Euro Metal Halide (Enclosed Rated) HIE 250W/C/U/EURO/4K from Venture
Model: 21303
An Elliptical GES/E40 White Venture Euro Metal Halide light bulb that operates on a mercury ballast. This Universal Coated lamp measures 215mm x 90mm (l x d). This light source lasts a respectable 10,000 hours, and has a proven record of reliable and robust performance.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Elliptical |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 250 W |
| Manufacturer | Venture |
| Light Colour | White (835) |
| Lumens | 20000 lm |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temp | 3700 K |
| Diameter | 90 mm |
| Length | 215 mm |