Venture High Output - High Pressure Sodium Tubular HPST.70W/E27/HO/4Y
Quick Find: 30159
Product Discontinued
This item was discontinued on 24th October, 2023
Alternatively check out our full range of similar products below:
Venture High Pressure Sodium Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
2000 K
Diameter
38 mm
Finish
Clear
Length
156 mm
Light Bulb Type
Tubular
Light Colour
Sodium Orange
Lumens
6500 lm
Manufacturer
Venture
Technology
Sodium
Type
Light Bulb
Wattage
70 W
Product Overview
Venture High Output - High Pressure Sodium Tubular HPST.70W/E27/HO/4Y from Venture
Model: 00435
A High Output 70 Watt Venture High Pressure Sodium lamp that offers increased lumen efficiency over existing sodium light sources. This lamp emits a sodium orange colour temperature and lasts an impressive 28000 hours.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Tubular |
|---|---|
| Technology | Sodium |
| Wattage | 70 W |
| Manufacturer | Venture |
| Light Colour | Sodium Orange |
| Lumens | 6500 lm |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temp | 2000 K |
| Diameter | 38 mm |
| Length | 156 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 32000 hrs |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 5055788102984 |