Venture White-Lux Plus (Open Rated) HIPE 100W/C/U/LU/UVS/4K
Quick Find: 29911
Product Discontinued
This item was discontinued on 3rd December, 2019
Alternatively check out our parent collection of products:
Venture Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
3700 K
Diameter
54 mm
Finish
Coated
Length
141 mm
Light Bulb Type
Elliptical
Light Colour
White (835)
Lumens
8100 lm
Manufacturer
Venture
Type
Light Bulb
Wattage
100 W
Product Overview
Venture White-Lux Plus (Open Rated) HIPE 100W/C/U/LU/UVS/4K from Venture
Model: 10005
A Horizontal burning Venture White-Lux Warm White Elliptical Metal Halide Lamp featuring a 100 watt rating. This lamp measures 141mm x 54mm (l x d) and is a retrofit for a standard sodium lamp, offering a white MH light as opposed to the harsh yellow sodium light.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Elliptical |
|---|---|
| Wattage | 100 W |
| Manufacturer | Venture |
| Light Colour | White (835) |
| Lumens | 8100 lm |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temp | 3700 K |
| Diameter | 54 mm |
| Length | 141 mm |