Venture White-Lux Plus (Open Rated) HIPE 100W/U/LU/UVS/3K
Quick Find: 29907
Product Discontinued
This item was discontinued on 2nd June, 2021
Alternatively check out our full range of similar products below:
Venture White-Lux Plus
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
3200 K
Diameter
54 mm
Finish
Clear
Length
141 mm
Light Bulb Type
Elliptical
Light Colour
White (835)
Lumens
8500 lm
Manufacturer
Venture
Technology
Metal Halide
Type
Light Bulb
Wattage
100 W
Product Overview
Venture White-Lux Plus (Open Rated) HIPE 100W/U/LU/UVS/3K from Venture
Model: 82539
A Clear Universal Burning Elliptical White Lux Lamp from Venture Lighting designed as a direct retrofit to standard high pressure sodium light sources. This 100 watt bulb emits a Warm White colour and fits into existing ES lamp holders in street lighting and floodlighting applications.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Elliptical |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 100 W |
| Manufacturer | Venture |
| Light Colour | White (835) |
| Lumens | 8500 lm |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temp | 3200 K |
| Diameter | 54 mm |
| Length | 141 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 5055788101291 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| HIE100U03K B017 |