Venture White-Lux Plus (Open Rated) HIPE 150W/C/U/LU/E90/UVS/4K
Quick Find: 29917
Product Discontinued
This item was discontinued on 1st June, 2017
Alternatively check out our full range of similar products below:
Metal Halide Light Bulbs
Cap/Base
39-40mm GES/E40
Colour Temp
3700 K
Diameter
90 mm
Finish
Coated
Length
215 mm
Light Bulb Type
Elliptical
Light Colour
White (835)
Lumens
12600 lm
Manufacturer
Venture
Type
Light Bulb
Wattage
150 W
Product Overview
Venture White-Lux Plus (Open Rated) HIPE 150W/C/U/LU/E90/UVS/4K from Venture
Model: 10082
Replacing yellow sodium light with crisp bright Metal Halide illumination is simple with this retrofit Venture White-Lux Plus Tubular Lamp. This lamp is rated at 150W and features a bright Cool White colour temperature, alongside a 20000 hour lifespan. High colour rendering and good lumen maintenance make this a great choice for street, factory and industrial lighting applications.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Elliptical |
|---|---|
| Wattage | 150 W |
| Manufacturer | Venture |
| Light Colour | White (835) |
| Lumens | 12600 lm |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temp | 3700 K |
| Diameter | 90 mm |
| Length | 215 mm |