Venture White-Lux Plus (Open Rated) HIPE 150W/C/U/LU/UVS/3K
Quick Find: 29914
Product Discontinued
This item was discontinued on 30th May, 2021
Alternatively check out our full range of similar products below:
Venture Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
3200 K
Diameter
54 mm
Finish
Coated
Length
141 mm
Light Bulb Type
Elliptical
Light Colour
White (835)
Lumens
12600 lm
Manufacturer
Venture
Technology
Metal Halide
Type
Light Bulb
Wattage
150 W
Product Overview
Venture White-Lux Plus (Open Rated) HIPE 150W/C/U/LU/UVS/3K from Venture
Model: 22833
A retrofit replacement for a standard sodium lamp this Venture 150 Watt White-Lux Metal Halide bulb offers increased lumen maintenance, colour rendering and a 15000 hour lamp life. This lamp features an Edison Screw base and a Warm White colour temperature.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Elliptical |
|---|---|
| Technology | Metal Halide |
| Wattage | 150 W |
| Manufacturer | Venture |
| Light Colour | White (835) |
| Lumens | 12600 lm |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temp | 3200 K |
| Diameter | 54 mm |
| Length | 141 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Coated |
| Manufacturers Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 5055788100676 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| HIE150CUO3K B018 |