Venture White-Lux Plus (Open Rated) HIPE 150W/C/U/LU/UVS/4K
Quick Find: 29919
Product Discontinued
This item was discontinued on 6th February, 2019
Alternatively check out our parent collection of products:
Venture Light Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
3700 K
Diameter
54 mm
Finish
Coated
Length
141 mm
Light Bulb Type
Elliptical
Light Colour
White (835)
Lumens
12600 lm
Manufacturer
Venture
Type
Light Bulb
Wattage
150 W
Product Overview
Venture White-Lux Plus (Open Rated) HIPE 150W/C/U/LU/UVS/4K from Venture
Model: 10007
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Elliptical |
|---|---|
| Wattage | 150 W |
| Manufacturer | Venture |
| Light Colour | White (835) |
| Lumens | 12600 lm |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temp | 3700 K |
| Diameter | 54 mm |
| Length | 141 mm |