13W T5 Fluorescent Tube, 525mm, 3500K White, G5 Cap
Available for delivery
Price
£10.34
Inc. VAT
£12.41
£15.59 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £12.41
£15.59 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G5
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
3500 K
Diameter
15 mm
Fluorescent Tube Type
T5 Linear (15mm Dia)
Length
525 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
White (835)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
13 W
Product Overview
13W T5 Fluorescent Tube, 525mm, 3500K White, G5 Cap from Leading Brand
Model: FL13T5W
This good quality T5 Fluorescent Tube is rated at 13 Watts and emits a White 3500K colour temperature. This tubular light bulb measures 525mm x 15mm and is perfectly suited to applications where space is limited e.g. under shelf/cupboard, pelmet lighting. This lamp has an average life of 10,000 hours.
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T5 Linear (15mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 13 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | White (835) |
| Colour Temp | 3500 K |
| Diameter | 15 mm |
| Length | 525 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T5 15mm Dia |
| Energy Efficiency Rating | E |
| Cap/Base | G5 |
Associated Product Barcodes
| 5051227000224 |
| 5051203069962 |
| 5410288000305 |
| 043168394390 |
| 5013588054117 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 0000030 |
| 21I13WH |
| F13T5-35 |
| F13T5W L010 |
| FT2113W |
| T51335H |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Fluorescent T5 13 watt white |
Customer Reviews
for 13W T5 Fluorescent Tube, 525mm, 3500K White, G5 Cap
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
6 Reviews
submitted by customers
| | 6 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
1st April, 2021 - Adrian, United Kingdom
Thank you. I tried a few suppliers. You had the tubes in stock.
18th July, 2020 - Christine, United Kingdom
Excellent service and product.
7th May, 2020 - Michael, United Kingdom
Delivered undamaged & working OK
10th September, 2019 - Trevor, United Kingdom
Excellent service, good value E-mails informing of delivery progress; 5 Stars
3rd July, 2019 - Chris, United Kingdom
It works ok.
21st October, 2016 - Alan, United Kingdom
easy to identify product and compare