150mm T5 Fluorescent Tube - 4 Watt, White (G5 Cap)
Available for delivery
Price
£5.84
Inc. VAT
£7.01
£8.96 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £7.01
£8.96 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G5
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
3500 K
Diameter
15 mm
Fluorescent Tube Type
T5 Linear (15mm Dia)
Length
150 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
White (835)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
4 W
Product Overview
150mm T5 Fluorescent Tube - 4 Watt, White (G5 Cap) from Leading Brand
Model: FL4T5W
This 4 Watt 150mm White T5 Halophosphor Fluorescent Tube is a quality lighting solution ideally suited to space limiting furniture, showcase, bathroom cabinet, transportation and leisure applications. This double ended tubular G5 fluorescent tube offers high lumen performance and a 10,000 hour lamp life.
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T5 Linear (15mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 4 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | White (835) |
| Colour Temp | 3500 K |
| Diameter | 15 mm |
| Length | 150 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T5 15mm Dia |
| Manufacturers Average Lamp Life | 10000 hrs |
| Energy Efficiency Rating | F |
| Cap/Base | G5 |
Associated Product Barcodes
| 5410288000022 |
| 5013588054056 |
| 5051203069993 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| F4T5-35 |
| F4T5W L005. |
| T5 4 WATT WHITE |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Fluorescent T5 4 watt white |